پارچه

کاربردهای پارچه اسپان باند و ویژگی های خاص آن

پارچه اسپان

پارچه اسپان باند / Span Band از دسته پارچه‌های بی بافت بوده و مواد تشکیل دهنده آن از جنس پلی پروپلین است. از نام‌های مختلف این پارچه می‌توانیم به پارچه‌ي یک بار مصرف، پارچه نبافته، پارچه لایه سوزنی، پارچه بی‌بافت و پارچه‌ی نبافته‌ی سوزنی اشاره کنیم.

این پارچه یکی از مهم‌ترین پارچه‌های منسوجات بی‌بافت به حساب می‌آید و به دلیل ویژگی‌های فوق‌العاده خود توانسته بخش بزرگی از بازار منسوجات را به خود اختصاص دهد و خرید لباس با پارچه اسپان را به انتخابی هوشمندانه تبدیل کند. در ادامه ی این مطلب به شرح کامل و معرفی این پارچه، جنس آن و سایر موارد کاربردی خواهیم پرداخت.

جنس پارچه اسپان

در صنعت نساجی این پارچه به اختصار PP خوانده می‌شود. این پارچه مانند پارچه‌های پنبه‌ای نیست و الیاف آن از نخ تشکیل نشده‌اند، بلکه از الیافی به نام پرس تهیه و تولید می‌شوند. این پارچه در وزن‌های مختلفی تولید می‌شود به همین دلیل میزان سبکی، سنگینی، خشکی و ایستایی آن متفاوت است. برخی از انواع این پارچه به دلیل ضخامت و وزن بالا از ایستایی ویژه‌ای برخوردارند که آن‌ها را برای لباس‌های مجلسی بسیار مناسب می‌کند. این پارچه بافت ندارد و ساختاری مانند پارچه‌های نمدی دارد برای همین به بی‌بافت یا نبافته شهرت دارد.

تاریخچه صنعت Span

وقتی از ویژگی‌های پارچه اسپان حرفی به میان می‌آید، اغلب افراد فکر می‌کنند که این پارچه‌ها محصولاتی جدید برگرفته از فن‌آوری علم نوین هستند اما خوب است بدانید که صنعت تولید و فروش پارچه اسپان از قدمت بالایی برخوردار می‌باشد. تولید این پارچه در واقع به تولید نمد بر می‌گردد. البته نباید تاثیر تکنولوژی معاصر را در صنعت بی‌بافت دست کم گرفت. به لطف علم نوین صنعت Span باند امروزه به این مرحله رسیده است.

به طور رسمی از دهه هزار و نه‌صد و چهل میلادی این صنعت مورد توجه بسیاری از صنایع نساجی قرار گرفت تا به عنوان یک کالای تجاری شناخته شود. در نهایت این صنعت توسط دو نفر از کارمند‌های شرکت آمریکایی کورنینگ برای تولید پشم شیشه به ثبت رسید. پنج سال پس از این واقعه در سال هزار و نه‌صد و چهل و پنج، فرد دیگری به نام کالندر فرایند مشابه‌ی از تولید پارچه اسپان را برای تولید پشم شیشه‌ی معدنی به ثبت رساند. این محصولات بی بافت ساخته شده از ترکیب‌های پلمیری توسط تکنولوژی آلمان و آمریکا در سال‌های هزار و نه‌صد و پنجاه و هزار و نه‌صد و شصت به مرحله تجاری سازی در جهان رسیدند.

پارچه Span چند لایه

این پارچه می‌تواند به صورت لایه‌ای نیز تولید گردد. لایه‌های این پارچه‌ی بی بافت معمولا بین یک تا سه لایه متغیر است. برای نمایش تعداد لایه‌ها در شناسه پارچه معمولا از حرف لاتین s استفاده می‌نمایند. به عنوان مثال برای نشان دادن سه لایه بودن یک پارچه از نماد ۳s یا sss استفاده می‌کنند. (در Span باند‌های سه لایه معمولا لایه وسط را از مواد ملت بلون می‌سازند.)

اسپان‌های چهار لایه با نماد ssss یا sms شناسایی می‌شود. این نوع پارچه در برابر باکتری‌ها، انواع میکروب‌ها و میکرو ارگانیسم‌ها نفوذ ناپذیر است، برای همین یکی از پارچه‌های محبوب در صنایع پزشکی جهت تولید ماسک و گان به شمار می‌رود.

مِلت بلون یا Meltblown چیست؟

مِلت بلون نوعی از انواع منسوجات بی‌بافت است که از ویژگی‌های آن می‌توان به ظرافت الیاف و رشته‌های پارچه همچنین توان نفوذ ناپذیری بالای آن اشاره کرد. ملت بلون هنگام قرار گیری در معرض مایعات آن را به هیچ عنوان جذب نکرده و روی ساختار خود شناور می‌کند. به همین علت امروزه مِلت بلون به یکی از پر مصرف‌ترین منسوجات بی‌بافت تبدیل گشته است. ماده اصلی تشکیل دهنده مِلت بلون نیز مانند اسپان، پلی پروپیلن است.

پارچه اسپان

کاربرد پارچه اسپان

این پارچه از معدود پارچه‌هایی است که می‌توان از آن در انواع و اقسام حوزه‌ها استفاده کرد. بنابراین کارگاه‌های تولیدی از این پارچه در صنایع مختلفی استفاده می‌کنند که در ادامه این بند به شرح تعداد از آن‌ها خواهیم پرداخت.

صنایع پزشکی:

به علت آنتی باکتریال بودن و نفوذ ناپذیر بودن این پارچه در برابر باکتری و انواع میکرو ارگانیسم‌های زنده، از آن در تولید انواع دستمال‌های مرطوب و بهداشتی، تولید انواع ماسک، تولید انواع گان، تولید لباس جراحی و اتاق عمل، انواع زیر انداز و رو انداز بیمار، کلاه پزشکی، لباس‌های یک بار مصرف، لباس بیمار، روکش کفش برای پزشکان و پرستاران، ساک وسایل، پوشک و نوار بهداشتی استفاده می‌شود.

صنایع کشاورزی:

در صنایع کشاورزی، دام‌پروری و پرورش‌های گلخانه‌ای از پارچه اسپان استفاده بسیاری می شود. از نمونه کاربرد‌های این پارچه در صنایع نامبرده می‌توان لوازم بسته بندی مرکبات، پوشش سطح و دیوار گل‌خانه، پوشش زمین‌های زراعتی، پوشش استریل در دام‌داری و مرغ‌داری‌ها اشاره کرد.

صنعت خودروسازی:

از فراورده‌های این پارچه برای تزئینات اتاق ماشین، انواع روکش، چادر و… استفاده می‌شود.

صنعت بسته بندی:

با توجه به موارد عنوان شده احتمالا متوجه شده‌اید که این پارچه تا چه حد در صنایع بسته بندی مفید بوده است. از این پارچه برای تولید انواع روکش‌ها و ملزومات بسته‌بندی استفاده می‌شود.

نتیجه‌گیری

در این مقاله به شرح پارچه اسپان، ترکیبات و نحوه ساخت، تاریخچه این پارچه و کاربرد آن در صنایع مختلف پرداختیم. امید است این مطلب که این مطلب برای شما عزیزان مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *