پارچه

نقاط قوت پارچه‌های ویسکوز چیست؟

پارچه ویسکوز

پارچه ویکسوز / viscous نوعی الیاف است که در ریون به کار می‌رود و از باسازی فیبر سلولز تولید می‌شود. این پارچه از نظر ساختار، شباهت بسیاری به پنبه دارد اما می‌تواند از الیاف گیاهانی مانند بامبو، نی‌شکر، سویا و… تولید شده باشد. این نوع از ریون در سال هزار هشتصد و نود و یک توسط دو شیمیدان که روی سلولز موجود در گیاهان تحقیق می‌کردند کشف شد و در سال هزار و هشتصد و نود و دو به ثبت رسید. در ادامه این مطلب شما را بیشتر با این نوع ریون آشنا خواهیم کرد.

الیاف ویکسوز

این ماده به صورت طبیعی در گیاهان وجود ندارد. بلکه نوعی فراورده از سلولز گیاهان است. این سلولز موجود در گیاهان از نظر ساختار شیمایی یک مایه غلیظ است که طی یک سری فرایند‌ها به viscous تبدیل می‌شود. وجود این الیاف در ساختار پارچه موجب استحکام بالای آن شده در نتیجه از کیفیت بیشتری برخوردار خواهد بود.

 viscous / ویسکوز در واقع نوعی الیاف است که در پارچه به کار می‌رود و نوع پارچه نیست. برای مثال وقتی می‌گویند پارچه پیراهنی ویکسوز منظور این است که این پارچه برای دوخت پیراهن مناسب است و در آن از الیاف viscous استفاده شده است.

جذب رطوبت بالا

این الیاف در حالت استاندارد حدود دوازده درصد رطوبت را به خود جذب می‌کنند. این در حالی است که پارچه‌های پنبه‌ای فقط هشت درصد از رطوبت را می‌توانند به خود جذب کنند. از طرفی الیاف ویکسوز خواص ارتجاعی و کشسانی بیشتری نسبت به پارچه‌های پنبه‌ای و نخی دارند.

به علت جذب رطوبت بالا، این الیاف نسبت به نخ‌های پنبه‌ای چروک پذیرتر هستند اما به علت صاف بودن سطح الیاف از درخشندگی بالاتری نسبه به پنبه برخوردار هستند. دقت کنید شست‌و‌شوی پارچه‌هایی از این جنس با آب‌های گرم و داغ موجب تخریب بافت‌های درخشان کننده می‌شوند و پارچه لباس شما به مرور زمان درخشندگی خود را از دست می‌دهد و مات می‌شود.

همچنین این الیاف زمانی که در معرض نور آفتاب به مدت طولانی قرار بگیرند دچار رنگ و رو رفتگی می‌شوند. این الیاف تا دمای دویست و پنجاه درجه سانتی‌گراد در برابر حرارت مقاوم هستند.

پارچه ویسکوز

نقاط قوت پارچه‌های ویسکوز

تمام پارچه‌هایی که از این الیاف در تولید آنها استفاده می‌شود، جزء پارچه‌های خنک به حساب می‌آیند. تنفس این پارچه‌ها به قدری بالا است که حتی از ابریشم طبیعی هم خنک‌تر هستند. به همین منظور خرید پارچه با الیاف ویسکوز در فصول گرم سال بهترین انتخاب است.

این الیاف به علت توانایی بالایی که در جذب رطوبت دارد، در مرحله رنگ رزی کار تولیدکننده را بسیار راحت کرده و به آسانی رنگ انتخابی را می‌پذیرد. این امر موجب می‌شود که تولیدکنندگان بتوانند این پارچه‌ها را در رنگ بندی متنوع و انواع طرح‌ها تولید کنند. به همین دلیل پارچه‌های ویکسوزی با هر سلیقه‌ای همخوانی‌ پیدا می‌کند.

این الیاف از معدود متریال‌هایی است که در تولید پارچه به کار می‌روند و ایجاد الکتریسیته نمی‌کنند. به همین دلیل استفاده از پارچه‌هایی که درصد بالایی از ویسکوز را دارند، برای استفاده در لباس‌های راحتی و ورزشی بسیار محبوب است.

اگر چه این پارچه نسبت به باقی الیاف گیاهی زودتر چروک می‌شود اما تل نمی‌اندازد و به نحوی چروک پذیری آن جبران می‌شود. از طرفی به علت جذب رطوبت بالا خیلی سریع الیاف آن باز  و چروک‌هایش صاف می‌شود.

الیاف viscous در برابر حرارت مقاوم هستند و در دماهای پایین زرد نشده و مقاومت خود را حفظ می‌کنند. اما نسبت به نور خورشید حساس هستند و در طولانی مدت رنگ و درخشش خود را از دست می‌دهند.

کاربرد ویکسوز

این الیاف مقاومت و استحکام کمی‌دارند و برای لباس‌های رویی زیاد مناسب نیستند. به همین دلیل معمولا از پارچه‌هایی که هشتاد درصد آن‌ها از این الیاف تشکیل شده است در تولید زیرپوش، تاپ، لباس‌های خانگی، لباس زیر و لباس های ورزشی استفاده می‌شود. اما پارچه‌هایی که درصد کمتری از این الیاف را در ساختار خود دارند مناسب لباس‌های بیرونی مثل مانتو، شلوار، کت‌های تابستانی، شال، روسری و… هستند.

پارچه ویسکوز

تشخیص درصد الیاف ویسکوز در پارچه

آسان‌ترین راه برای تشخیص درصد ویسکوز در پارچه، استفاده از شعله ضعیف آتش است. برای تست الیاف باید ابتدا یک شعله ضعیف مانند شعله فندک و یا کبریت را تهیه کنید. سپس آن را در مجاورت نزدیک با پارچه قرار دهید.

هر چه درصد این الیاف در پارچه بالاتر باشد، پارچه کمتر می‌سوزد، زرد نمی‌شود و میزان اندکی بوی سلولز سوخته می‌دهد.‌ (این بو مشابه بوی کاغذ سوخته است) بعد از این‌که شعله را از پارچه دور می‌کنید باید کمی خاکستر نرم به جا گذاشته باشد تا اطمینان حاصل کنید که در آن الیاف ویسکوز به کار رفته است.

نتیجه‌‌گیری

در متن فوق به شرح کامل ویژگی‌های الیاف ویکسوز پرداختیم و در آن به مواردی مانند ویژگی‌ها، میزان جذب رطوبت، نقاط قوت، کاربرد و نحوه تشخیص آن اشاره کردیم. امیدواریم مطلب ارائه شده برای شما عزیزان مثمر ثمر واقع شده باشد. برای مشاهده لباس‌هایی که از این جنس‌ هستند و همچنین قیمت‌هایشان می‌توانید از سایر صفخات این سایت دیدن فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *